Warsztaty z journalingu
Zapraszamy na warsztaty, podczas których pisarka i dziennikarka Karolina Sulej przybliży temat prowadzenia dzienników – lub też pamiętników – i opowie, dlaczego warto to robić.
W rozpędzonym świecie trudno znaleźć chwilę, by uporządkować wrażenia i uczucia, nazwać je, zastanowić się, co znaczą, czym dla nas są, jak je określić słowem czy obrazem. Jeśli już robimy sobie przerwę, to często w ramach zorganizowanego wypoczynku z ustalonym harmonogramem rozrywek (na przykład na urlopie) albo po to, żeby po prostu oderwać się od siebie i uciec.
Dziennikowanie jest tymczasem praktyką, do której nie trzeba brać urlopu od życia, która nie wymaga przygotowań, specjalnych warunków, miejsca, umiejętności – wystarczy odważyć się nie uciekać od siebie, a przeciwnie – zdecydować się na to, żeby się do siebie zbliżyć, otworzyć przed samym sobą, żeby świadomie żyć. Reporterka Joan Didion mawiała, że nie wie, co czuje, póki tego nie napisze – czynność spisywania rzeczywistości pomaga nam ją rozumieć i się z nią mierzyć, przyglądać się sobie i światu.
Podczas warsztatów z Karoliną Sulej zapoznamy się z różnorakimi formami pamiętnikarstwa – pisaniem codziennym, wrażeniowym, za pomocą tekstu, ale także obrazów, kolaży. Dzięki ćwiczeniom poznamy pełne spektrum narzędzi, za pomocą których można na bieżąco relacjonować codzienność. Będzie trochę wykładu, mnóstwo rozmowy i inspiracji. Journaling bowiem może stać się dla nas narzędziem artystycznym, może działać terapeutycznie, może służyć jako podpórka dla pamięci, być praktyką medytacyjną, rozwijać nas literacko, stanowić rezerwuar interpretacji, gimnastykę dla wyobraźni – jest wiele motywacji, by prowadzić dziennik czy pamiętnik i wszystkie są prawidłowe.
Zapisy: dobrestanykultury@literatura.wroclaw.pl, decyduje kolejność zgłoszeń
Dobre stany kultury to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i dostępną ofertę kulturalną, na którą składają się: spacery literackie, warsztaty, czytania performatywne i spotkania autorskie odbywające się przez cały 2026 rok we Wrocławiu. Głównym założeniem projektu jest kontakt z żywą literaturą, ułatwienie dostępu do kultury oraz integracja mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Aby zapewnić dostępność wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób, podczas wydarzeń zapewnione zostaną takie rozwiązania jak: tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne, asystencja osobista i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury Partnerzy: Fundacja Katarynka, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Instytut Kultury Matronat: Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania Autorką identyfikacji graficznej jest Malwina Hajduk - Kawalec. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pytania do organizatora
Brak pytań. Zadaj pierwsze!